לימודי הנדסאי ביו רפואי

לימודי הנדסאי בתחום הנדסה רפואית מטרתם להכשיר הנדסאים בעלי תעודה שיוכלו לצאת לשוק העבודה עם סיום הלימודים ולהשתלב בבתי חולים, מרפאות, חברות פיתוח, שיווק ומכירה של ציוד ומכשור ביו רפואי, מכוני מחקר ותחום ההייטק. תחום ההנדסה הביו רפואית הוא מהתחומים ההנדסיים המתקדמים והמתפתחים ביותר שמגדיל את היקף פעילותו מדי שנה. לפיכך, השתלבות בתחום זה על ידי רכישת מקצוע במהלך הלימודים היא כדאית הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך, מתוך שיקול שהחומרים, המכשירים, המתקנים, העזרים, הציוד והמכונות רק הולכים ותופסים יותר ויותר מקום בכל שטחי הרפואה, כך שקיים צורך מתמיד בבוגרי לימודי הנדסאי רפואי.

לימודי הנדסאי בתחום זה של הנדסה רפואית מפוקחים בצורה מאורגנת על ידי גוף שנקרא מה"ט שמסופח למשרד התמ"ת. גוף זה קובע את תכני הלימוד הנדרשים והמעודכנים מדי שנה, בהתאם להתפתחויות האקדמיות ולהתפתחויות בשוק העבודה עצמו. מה"ט אחראי על פיקוח מוסדות הלימוד המציעים לימודי הנדסאי בתחום הנדסה רפואית – מכללות טכנולוגיות, בתי ספר להנדסאים ובתי ספר טכנולוגיים. כך שאין חשש שמוסד לימודים שקיבל את אישור מה"ט ילמד תכנים שאינם רלבנטיים לשוק העבודה בישראל או אינם מעודכנים.

בנוסף, ומאחר שקיימת התאמה בין חלק מבתי הספר להכשרת הנדסאים לבין האקדמיה, ניתן ברוב המקרים להמיר קורסים שנלמדים במהלך לימודי תעודת הנדסאי עם קורסים אקדמיים בתחומי הנדסה רפואית שנלמדים לתואר ראשון. כך, הנדסאים שמעוניינים לעשות השלמה לתואר מזדכים על קורסים קודמים ומקצרים את משך התואר.

תנאי קבלה

על מנת להתקבל ללימודי הנדסאי בתחום הנדסה רפואית יש להציג זכאות לתעודת בגרות, או ציוני עובר במספר מקצועות לימוד מרכזיים ורלבנטיים בבגרות, או נסיון קודם מקצועי בתחום, או אישור על לימודים קודמים במסגרת טכנולוגית או הנדסית. כל מוסד לימוד מציב תנאי קבלה ודרישות משלו, ויש לברר מול מוסד הלימוד הרצוי (או מול כמה מוסדות) מהם תנאי הקבלה.

המתעניינים בלימודי הנדסאי רפואי שאינם עומדים בדרישות הקבלה או שעבר זמן רב מאז למדו בפעם האחרונה, יכולים לגשת למכינה קדם טכנולוגית או קדם הנדסית, שמאפשרת להשיג ציונים לצורך קבלה ולרענן את החומר. רוב מוסדות הלימוד להנדסאים מפעילים במקביל ללימודים גם מכינה, שהלימודים בה נמשכים בין מספר שבועות ועד שנה, בחלק מהמקרים.

מבנה הלימודים

לימודי הנדסאי בתחום הנדסה רפואית בנויים במתכונת שמשלבת חומר עיוני עם חומר מעשי, תוך דגש על תקנים, נהלים, התנסות בשטח, תרגול טכני והבנה תיאורטית. הלימודים אינם מתמקדים בכל הפן התיאורטי של תחום ההנדסה ובכך הם נבדלים מלימודים לתואר מהנדס.

לעומת זאת, קיים דגש על שילוב נכון בין תחומי הידע והמיומנות הנדרשים מהנדסאי רפואי או ביו רפואי, תרגולם והפנמתם. הלימודים מסתיימים בהגשת פרוייקט גמר בעל אופי מעשי ויישומי שמבוסס גם על הסברים תיאורטיים שנלמדו.

משך הלימודים

לימודי הנדסאי בתחום הנדסה רפואית נמשכים כשנתיים, ברוב המקרים. ישנן תכניות שמיועדות למבוגרים שמאפשרות להקדיש פחות שעות שבועיות ללימודים ובכך יותר זמן פנוי. לימודי הנדסאי רפואי למבוגרים (שמתאימים גם לצעירים שעובדים או לומדים לימודים אחרים במקביל) אורכים כשלוש שנים בדרך כלל, ומתקיימים פעם אחת בערב באמצע השבוע ופעם אחת בימי שישי בבוקר.