מהנדס ביו רפואי

מהנדס ביו רפואי נמצא באחד הצמתים המאתגרים וההומאניים ביותר של תחום ההנדסה, בו משתלבים עולם הרפואה, הביולוגיה, הכימיה, התוכנה והחומרה עם החומרים המתקדמים ביותר והתעשיות המפותחות ביותר. בהתאם לאחד מבין שלושה תחומי התמחות אפשריים בו בחר המהנדס במהלך לימודיו, הוא יכול לעסוק בשגרת עבודתו בפיתוח מכשור וציוד רפואי, בביומכניקה כלומר תכנון של איברים מלאכותיים או בביוטכנולוגיה וחומרים ביולוגיים.

כל אחת משלוש ההתמחויות האלה היא עולם ומלואו ודורשת עקרונות חשיבה, ניסיון טכני והבנה מדעית ייחודית. מסיבה זו, בחירת ההתמחות היא נקודה מכריעה בתכנון הקריירה ופתיחת אפשרויות התעסוקה של כל מהנדס רפואי שנמצא בשלבי ההכשרה של הלימודים.

מיהו מהנדס ביו רפואי?

מהנדס ביו רפואי עוסק בתכנון קווי ייצור, מערכות ותהליכים הקשורים בציוד עזר רפואי שמשרת את הצוותים הרפואיים בזמן אבחון, טיפול ושיקום. זהו תחום הנדרש על ידי כל משרד או גוף, ציבורי או פרטי, שקשור במערכת הבריאות: שירותי טיפול, אבחון, שיקום של בתי חולים, מרפאות ציבוריות, מרפאות פרטיות או גופים מסחריים. מהנדסים ביו רפואיים יכולים לעבוד בצמוד לגופים אלו או בנפרד מהם, במסגרת חברה המספקת שירותי ציוד רפואיים ומערכות עזר רפואיות.

מהנדס ביו רפואי מתכנן את התהליכים עצמם, שמתווים את בניית או הרכבת הציוד או המערכת ומפקח על פעולתם בזמן השימוש: הוא מתכנן קווי ייצור לאיבר מלאכותי, מפקח על הטמעה של מערכת לספירת דם ומתכנן מכשירי דימות.

תחומי התמחות של מהנדס ביו רפואי

ישנם כאמור שלושה תחומי התמחות מהם יכול לבחור מהנדס ביו רפואי. הבחירה נעשית בזמן הלימודים ונשמרת במהלך כל שנות הקריירה, כאשר המהנדס הולך ומעמיק אל נישת התמחות ממוקדת בתוך תחום התמחותו.

מהנדס ביו רפואי שמתמחה בביו מכניקה ואיברים מלאכותיים יעסוק בפיזיקה, בטכנולוגיה ומכניקה של חומרים שמיועדים להחלפת איברים בגוף האדם, חיצונית או פנימית. מהנדס שמתמחה במכשור רפואי ודימות יעסוק בהתאמה ותרגום של אותות ביולוגיים או ביוכימיים למערכות הדמיה. התמחות בביו חומרים תכלול עיסוק בפיתוח תרופות והתאמתן למערכות הגוף ולצרכי הטיפול.

למה כדאי להיות מהנדס ביו רפואי?

מהנדס ביו רפואי עומד בקדמת הטכנולוגיה ועוסק באופן הומאני בהבאת טיפול, רווחה, הקלה ומזור לבני אדם. גם אם הוא אינו מחליף את הרופא, מקומם של מערכות וציוד ממוחשב או מכאני בתוך הפרקטיקה הרפואית הולך וגדל, כך שכבר לא ניתן להפריד את חשיבות עבודתו של הרופא מחשיבות עבודתו של המהנדס שעוסק בביו רפואה. זהו תחום יוקרתי, נדרש, בעל ערך מוסף חברתי ואנושי שתורם תחושת הצלחה והישג לכל העוסקים בו.

מהנדס ביו רפואי יכול לבחור את אופי עבודתו מאחר וקיימת דינמיות רבה בסוג עבודה זה: ניתן לעבוד עצמאית או כשכיר, בסביבה אנושית או במעבדה. ישנה אפשרות לבחור בין להיות איש שטח לבין להיצמד לבסיס עבודה קבוע כמו גם בין עבודה בארץ או במדינה זרה.